IT Academic Day

Pierwszą prezentacją na IT Academic Day była mowa motywująca. Przedstawiała nowe oblicze firmy. Zapewne MS kojarzy się z firmą tworzącą oprogramowanie. Piotr Bubacz z Microsoft Polska twierdzi, że to przeszłość. Nowy kierunek rozwoju to usługi i produkcja urządzeń. Pamiętacie mój wpis z Imagine Cup? Omawiałem jak firma zmienia swój piar i technologie. Wprowadzanie możliwości mieszania wielu języków w Windows 8. Mocne wsparcie dla Javascriptu… Nowe bardziej przyjazne środowisko i złagodzenie polityki firmy. Wszystko to wydaje się krokiem w dobrym kierunku.

Następnym prelegentem był Dawid Piaskowki (Okazjum, BookLikes). Kolejna opowieść o Startup’ach. Sam temat kontrastuje z stereotypowym wizerunkiem ms ale jak już kiedyś pisałem firma zmienia wizerunek. Staje się coraz bardziej nastawiona na użytkowników i partnerów. Nawet otworzyli fundusz i akcelerator w Niemczech. O funduszu już wspomniałem przy okazji Berlin Startup Safary.

Ale w prezentacji moją uwagę przykuł temat inwestorów. Oprócz samego Lean Canvas, Dawid wspomniał o podstawowych kruczkach w umowach inwestycyjnych:

  • NDA – umowa o poufności
  • Drag-Along  (bring along) – daje inwestorowi prawo żądania sprzedaży 100% udziałów
  • Tag-Along prawo przyłączenia się do sprzedaży akcji. W przypadku, gdy któryś z akcjonariuszy chce zbyć swoje akcje, akcjonariusz, któremu przysługuje prawo tag along (Akcjonariusz Żądający), może zażądać od Akcjonariusza Zbywającego, aby ten sprzedał również jego akcje na identycznych warunkach.
  • Pierwszeństwo (sprzedaży akcji)

Następnie mogliśmy posłuchać o stażach w Redmond. Nie muszą mnie do nich przekonywać. Gdybym mógł od razu bym tam wyjechał. Świetni wpis w CV, kontakty, atrakcyjne wynagrodzenie. Nic, tylko się zapisywać. Skoro to takie oczywiste, po co taka prezentacja? W prezentacji chodziło głównie o rozdawanie gratisów. Tak więc wybaczamy im małe show.

Następnie prezentacja o Windows Azure. Poprowadzona wspólnie przez Sylwia Ptaszek-Pydyn (Microsoft Polska) i Piotra Bubacz.  Temat Azure przewija się od dawna. Pamiętam prezentację z czasów gdy byłem w Dublinie. Z własnego doświadczenia powiem, że technologicznie wypada naprawdę fajnie. Wspiera Linuxa i Windowsa. Fajne skalowalne środowisko. Jedyny problem jaki mieliśmy podczas korzystania to brak odpowiedzi ze strony obsługi technicznej. Ale artykuł nie jest o mnie. Prelegenci omówili jak można szybko postawić prostą stronę WWW na Windows Azure. Ponoć maks 15 min. Podczas prezentacji nawet krócej. Wspomnieli jak wybierać lokalizację serwera. Przy okazji poruszyli aspekty prawne i ceny. To bardzo logiczne, im dalej tym drożej. Azure to ponoć świetne miejsce do backupów danych. Według badań 3x tańszy od konkurencji.

Całość zakończyła prezentacja o Windows Phone. Osoby, które trochę lepiej znają mój profil technologiczny wiedzą, że strasznie napalam się na pisanie natywnych aplikacji w Javascripcie. Jak twierdził prelegent na Windows 8 jest to niemożliwe. Za to C# jest prostym językiem wartym nauczenia. Prezentacja przyjęła postać Live coding.  Całkiem spoko. Ładny kod.  Nawet słynnego efektu dema się doczekaliśmy ;D

Wracając do Windows Phone & Javascript. Znalazłem coś takiego: Developing in HTML5 and Javascript for Windows Phone

Reasumując IT Academic Day to całkiem fajna konferencja. Można poznać ciekawych ludzi. Poznać nowinki ze świata i usłyszeć kilka ciekawych haseł. Polecam jako miłe oderwanie od codzienności. Wskaże wam kierunek rozwoju. Ale to tylko moja opinia.

 

{Niestety miałem awarię aparatu więc zdjęcia z imprezy są niedostępne}