Targi karier – Warsztaty RoR

Dzisiaj odwiedziłem targi karier programisty. Ogólnie dość fajne targi ale nie o nich chcę tutaj pisać.  W ramach targów odbywały się warsztaty z RoR (Ruby On Rails). O ile spotkania naszych railsowców mamy dość często – zobacz PRUG, to z warsztatami nie jest tak pięknie.Podczas spotkaniu rozpoczęliśmy od wstępu do gita. Mówiąc ianczej nie wchodziliśmy w szczegóły ale dość skutecznie zachęcono nas do wykorzystywania go w codziennej pracy. Mieliśmy podstawy MVC.

Trochę mniej spodziewane było wspomnienie o metodykach miękkich. Dlaczego nie pisze się user story? Dlaczego mamy takie problemy z estymacją? My mamy problemy z estymacją bo użytkownicy nie wiedzą konkretnie czego chcą – dlatego też nie pisze się user sotry. Muszę przyznać rację. Jest to jedna z podstawowych przyczyn dla których programiście płaci się za czas a nie funkcjonalności. Rozwój na polskim rynku jest zbyt często za słabo zdefiniowany.

Zobaczyliśmy też jak działa rails generate. Np:

rails generate scaffold post title:string

Poświęciliśmy chwilę na TCP i sockety. Trochę na testy. Dyskusja na temat cucumber. Konkretniej jego utopijnych założeniach w których użytkownik sam miał pisać testy.

Więcej uwagi wymaga warstwa modelu. Tz różne typy migracji. Kreowanie bazy danych lub klas na podstawie bazy danych. Oczywiście mieliśmy też o gem’ach. No i znacznie więcej… Ale nie jestem wstanie i nawet nie czuję się kompetentny tego opisać. Z tego co usłyszałem kolejne warsztaty – tym razem trochę bardziej kompleksowe odbędą się za jakiś czas.  Osoby które chcą więcej informacji mogą zapisać się do newslettera na stronie netguru. Ale już dziś może zainstalować ror’a.

Tak więc dziękujemy Bartkowi Pranczke. Na koniec jeszcze parę fotek

 

Warto wspomnieć jeszcze o samych dniach karier. Kilka ciekawych firm. Moją uwagę zwrócił techland. Pewnie dlatego że moja pasja do programowania zaczęła się z pasji do gier 😉 Ale było dużo więcej wartościowych firm. Np. eConsulting, itKontrakt,  … Bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie Romuald Bąk z forcom. Muszę przyznać, że rzeczywiście profił w przyjazny sposób opisać czym zajmuje się  firma.

Warto sprawdzić jeszcze co to: haml, vim, github, ruby …

 

 

Jedna myśl do “Targi karier – Warsztaty RoR”

Możliwość komentowania jest wyłączona.